stratégiai társasjátékok
A stratégiai társasjátékok lényege, hogy a játékban hozott döntéseinket egy előre eltervezett terv alapján hozzuk meg, miközben a játékmenetet és játékostársainkat figyelve ezeken módosítunk, mert biztosan módosítanunk kell. Ettől játék a játék.
Az elemző gondolkodásra, előre tervezésre, problémamegoldásra, és olykor az improvizációs készségekre is szükségünk lesz, ha sikerrel szeretnénk járni. A stratégiai társasjátékok között találhatunk egyszerűbbeket, max. 45 perc játékidővel, a következő szint a közepesen nehéz játékok, és végül az egész estés, több órás igazi " gamer" társasok a műfaj rajongóinak.
A kompetitív társasjátékokban játékostársaink ellen játszunk, versengő jelleggel. A sikerünket azonban nem a többiek kárára érjük el, minden játékos a saját dolgait menedzseli, és aki először éri el a játék célját, az nyer. A többi játékos helyezését az határozza meg ,hogy ők meddig jutottak el.
A konfrontatív játékokban a játékostársasinkat támadjuk közvetlenül, szemtől szembe, sokszor harcolva, területeket elvéve a másiktól.
Az utóbbi években azonban egy új kategória vált egyre népszerűbbé: a kooperatív (együttműködős) társasjátékok. A megfelelő stratégiára, gondolkodásra, tervezésre itt is szükségünk van, azonban nem egymás ellen küzdünk, hanem összefogva kell legyőznünk magát a játékot. Az együttműködés lehetővé teszi,hogy különböző korosztályok, pl. szülők a gyerekekkel játszanak, így ezek a játékok tulajdonképpen családi társasjátékok is egyben. Ide sorolhatjuk az egyre népszerűbb szabadulós játékokat, ahol többnyire együtt kell bizonyos feladványokat megfejtenünk, hogy ki tudjunk szabadulni szorult helyzetünkből.